Wesołych Świąt Bożego Narodzenia

Początek
Początek

W końcu mamy Święta Bożego Narodzenia, w tym dniu chciałbym wszystkim jeszcze raz życzyć spokojnych i radosnych świąt, pomyślności, spełnienia marzeń i wytrwałości w dążeniu do celu:).

Święta te są raz w roku i wiąże się z tym spożywanie tradycyjnych wigilijnych potraw. Jak obiecałem w ostatniej wiadomości nie będziezakazów, tylko podam kilka wskazówek jak nie rezygnując z tych wszystkich smakowitości, można uniknąć późniejszych problemów gastrycznych.

Mianowicie pamiętajmy przede wszystkim, aby się nie przejadać, jeżeli już raz w roku pozwalamy sobie na wyjątki, to przynajmniej z tym nie przesadzajmy. Próbujmy, jedzmy różne potrawy, ale nie do przesady.

Co roku słyszy się w telewizji o zatruciach i problemach z układem trawiennym w okresie świątecznym, ale my nie jesteśmy jak większość ludzi i potrafimy o siebie zadbać, świadomie kontrolując ilość i rodzaj zjadanego jedzenia;).

Pamiętajmy także o odpowiednim nawodnieniu, pijmy więc wodę, soki, czy herbatki ziołowe, owocowe czy zieloną przed i między posiłkami o wspomożemy tym wątrobę i cały układ trawienny. Warto także dodawać przypraw wspomagających procesy trawienia jak kminek, bazylia czy majeranek, co wzbogaci także niejednokrotnie smak potraw.

Istotne jest również aby nie jadać zbyt często, tzn. jeżeli np. zjedliśmy wigilię, to nie zmuszajmy się do zjedzenia po godzinie czy dwóch, kolejnych porcji ciasta czy kapusty, które tak bardzo nam smakują, bo naprawdę możemy się później niezbyt dobrze czuć. I ważne jest także aby nie jeść zbyt ciężkostrawnego jedzenia krótko przed pójściem spać. Wiem że miło się spędza czas z rodzinom podjadając różne smakołyki, ale pamiętajmy że jutro też jest dzień, a naprawdę warto się choć trochę ograniczyć i spokojnie przespać całą noc.

Wskazany jest także ruch, najlepiej na świeżym powietrzu, którego nawiasem mówiąc jest coraz mniej, ale jak najbardziej można się wybrać do parku, czy poza miasto jeżeli mamy taką możliwość.

I na koniec przypomnę jeszcze raz niekończące się zalety spożywania cytrusów i picia z nich soków. Warto sobie wypić szklaneczkę soku z pomarańczy i cytryn na 20 minut przed wigilią a naszemu żołądkowi będzie zdecydowanie łatwiej;).

Pozdrawiam i do usłyszenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *